... ...

KADIN NE KADAR UYURSA UYUSUN SÜREKLİ YORGUN HİSSEDİYORDU MEĞER HASTALIK BOĞAZINDA GİZLİYMİŞ…

loading...

KADIN NE KADAR UYURSA UYUSUN SÜREKLİ YORGUN HİSSEDİYORDU MEĞER HASTALIK BOĞAZINDA GİZLİYMİŞ...

1- Depresyon Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, tiroit hastalıklarının ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini ve depresyona neden olduğunu söylüyor. Depresyon, hipotiroidinin erken belirtilerinden biridir. Hipotiroidi, tiroit bezinin yeterli hormon üretememesi sonucunda ortaya çıkıyor. Tiroksin hormonu yeterince salgılanmadığında ise değişken ruh halleri ve depresyon görülür. 2- Kabızlık Tiroit hastalıkları sindirimin yavaşlamasına ve dolayısıyla kabızlığa yol açmaktadır. Kabızlık, hipotiroidinin en net belirtisidir. 3- Sürekli üşümek Tiroit beziniz düzgün çalışmıyor, yeterince hormon salgılayamıyor ve bunun erken belirtileri vücutta görülmüyor olabilir. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken şey nedensiz şekilde üşümeniz. Sürekli üşüyor musunuz? Anormal şekilde eliniz veya ayaklarınız üşüyor mu? Eğer öyleyse bir şeyler yanlış demektir.

4- Kronik yorgunluk Birçok kişi sabahları uyanmakta güçlük çeker ve uyandığında halsiz hisseder. Eğer her sabah yorgun uyanıyorsanız bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Tiroit bezininiz yeterince hormon salgılayamıyor olabilir. Bu nedenle de sürekli yorgun hissediyor olabilirsiniz.

5- Saç dökülmesi ve kuru cilt Tiroit kaynaklı hormon eksikliği kuru ve kaşıngan bir cilde sahip olmanıza neden olur. Yavaş metabolizma sonucunda ortaya çıkan bu sorun terlemeyi de azaltır. El ve ayak tırnaklarınız kurur ve hassaslaşır. Aynı zamanda saç dökülmeleri de görülür. Dermato Endrocrinol’da yayınlanan bilimsel makalede, tiroit bezinizin düzgün çalışmaması halinde yukarıdaki rahatsızlıklarla karşılaşabileceğiniz desteklendi. 6- Hızlı kilo alımı Birçok nedenden dolayı hızlı kilo alabilirsiniz. Eğer son zamanlarda yediğiniz şeylere dikkat ettiğiniz halde kilo aldıysanız, duruma daha şüpheci yaklaşmanız gerekiyor. Sebepsiz yere ve hızla kilo alan insanların sayısı giderek artıyor ve doktorlar hastalarının benzer sorunlarla karşılaştığını söylüyor. Hızlı kilo almanın nedenlerinden biri de belirttiğimiz gibi tiroit bezinin gerekli hormonları yeterince salgılayamaması. 7- Tat almada değişiklik Yediklerinizin tadı farklı mı geliyor? Bu da tiroit bezinizin düzgün çalışmamasının bir sonucu olabilir. Sürekli acıkmanız gerektiğinden fazla çalışan tiroit bezinin bir sonucu olabilir. Tiroit bezinin fazla hormon salgılamasına hipertiroidi denir. Metabolizmanız hızlanır ve vücudun daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Normalden daha fazla yemek yemenize rağmen kilo almazsınız. Bazılarının hayali olsa bu hastalığa acilen müdahale edilmesi gerekir. 8- Konsantrasyon bozukluğu Tiroit hastalığının erken belirtilerinden biri de konsantrasyon bozukluğudur. Kafanız karışık veya yorgun hissedebilirsiniz. Tiroit hastalığınız uzun süre tedavi edilmeden devam ederse, hafızanız olumsuz yönde etkilenir. 9- Yüksek ateş Hipertiroidinin nadir belirtilerinden biri olsa da yüksek ateş yine tiroit kaynaklıdır. 10- Boğaz ağrısı Boğazınız ağrıdığında hasta olduğunuzun farkına varırsınız. Boğazınızda bir yumru varmış gibi ya da gırtlağınızda bir baskı varmış gibi hissediyor musunuz? Peki boğazınız yanıyor mu? Muhtemelen tiroitinizde sorun var. 11- Kalp çarpıntısı Tiroitiniz fazla hormon ürettiğinde, kalp çarpıntısı gibi kalp ritim bozuklukları görülebilir. Kalbinizin çok hızlı attığını hissediyorsanız, tiroitiniz normal çalışmıyor demektir. BONUS İPUCU: Kendi kendinize yapabileceğiniz tiroit testi Tirotinizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için kendi kendinize test yapmanız mümkün. Aynanın karşısına geçin. Gırtlağınızın altında nefes borunuzun üstünde yer alan tiroitinize odaklanın. Kafanızı geriye doğru hafifçe yatırın ve bir yudum su için. Şimdi boynunuza dikkatlice bakın. Eğer boynunuzda şişlik veya çıkıntılar gördüyseniz derhal bir doktorla görüşün.

loading...

Konuya Geri Dön: KADIN NE KADAR UYURSA UYUSUN SÜREKLİ YORGUN HİSSEDİYORDU MEĞER HASTALIK BOĞAZINDA GİZLİYMİŞ…

Bu Resmi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık